Montaż blachodachówki – co położyć pod blachodachówkę?

Zastanawiasz się jak przebiega montaż blachodachówki? Jakie podłoże wybrać pod to pokrycie dachowe? Przeczytaj o tym w artykule. Podpowiemy, co warto wiedzieć, zanim przystąpisz do układania nowego dachu!

Jakie podłoże wybrać pod blachodachówkę? 

Blachodachówka, tak jak i każde inne pokrycie dachowe, wymaga odpowiedniego podłoża. Tradycyjnym sposobem jest wykonanie poszycia z desek drewnianych bądź płyt drewnopodobnych, które następnie pokrywa się papą. 

Od jakiegoś czasu coraz większą popularność zyskują możliwe do zastosowania pod blachodachówkę nowoczesne systemy rusztów z łat i kontrłat, a także folii wstępnego krycia. 

Zakup blachodachówki daje inwestorom wybór między jedną a drugą metodą, nie powodując konieczności zastosowania pełnego deskowania, jak to ma miejsce w przypadku dachów o nachyleniu do 12° lub przy pokrywaniu dachu gontem bitumicznym, który jest pozornie tańszy, jednakże zastosowanie pełnego deskowania często równoważy jego cenę z wykorzystaniem blachodachówki

Pełne deskowanie – czy warto wybrać takie rozwiązanie? 

Pełne deskowanie wiąże się ze znacznie większymi wydatkami, jednakże mocno zwiększa ono solidność i sztywność konstrukcji dachowej, a zarazem gwarantuje optymalną szczelność pokrycia, co jest szczególnie trudne przy położeniu wyłącznie folii. Ponadto, warstwa desek i papy znacznie lepiej wycisza wnętrza, co może mieć znacznie przy blachodachówce, której niektórzy nie wybierają ze względu na znaczną głośność tego pokrycia. 

W przypadku, gdy wykonane zostanie całkowite wiązanie, a następnie pełne deskowanie, zaleca się przykrycie dachu papą podkładową na okres 2-3 lat. Co prawda rozwiązanie to nie jest estetyczne, ale umożliwia rozłożenie prac w czasie, co może pomóc wielu inwestorom. Warto do pełnego deskowania pod blachę zastosować docieplenie pianką Pur. 

Poszycie dachu z folii 

Wykorzystanie folii do stworzenia podłoża pod pokrycie dachowe pozwala na zdecydowanie niższe koszty. Ponadto folia o wysokiej paroprzepuszczalności idealnie odprowadzi wilgoć, a tym samym nie ma ryzyka zawilgocenia wełny mineralnej (ocieplającej dach).

Ponadto, przy tego typu foliach wystarczy wyłącznie jedna szczelina dylatacyjna do skutecznego odprowadzania wilgoci na zewnątrz. Można również wykonać ocieplenie, które będzie stykać się z folią, a tym samym całą wysokość krokwi wykorzystać do ocieplenia. 

Jednak nie można zapominać o tym, że folia nie jest w stanie usztywnić konstrukcji dachowej w przeciwieństwie do podkładu stworzonego z pełnego deskowania. Istotne jest wówczas zastosowanie łat i kontrłat. Tak zwane kontrłaty dystansują blachodachówkę zarówno od folii, jak i samej konstrukcji dachu, co gwarantuje właściwą szczelność pokrycia.

Montaż blachodachówki 

Blachodachówka najczęściej montowana jest na wcześniej stworzonym ruszcie z łat i kontrłat, przy wykorzystaniu folii dachowej. Samodzielne zamontowanie blachodachówki wydaje się ryzykowne, ponieważ bez doświadczenia, wiedzy oraz odpowiednich akcesoriów łatwo jest popełnić kosztowne błędy. Warto jednak przeczytać o tym, jak montuje się blachodachówkę, aby wiedzieć, czy wybrana przez nas firma dekarska robi to prawidłowo. 

Montowanie arkuszy blachodachówki 

Układanie blachodachówki powinno rozpocząć się od prawego, dolnego rogu (z powodu położenia rowka kapilarnego i odwadniającego). W pierwszej kolejności należy zamontować haki rynnowe i pasy nadrynnowe. Arkusze blachodachówki kładzie się kolumnami i rządami od okapu do kalenicy. Nie można zapomnieć o zapasie 30-40 mm przy pierwszym arkuszu, który powinien delikatnie wystawać poza okap. 

Pierwszy arkusz blachodachówki należy ułożyć pod kątem prostym od krawędzi dachu, ponieważ nie istnieje późniejsza możliwość modyfikacji kąta, co wynika z profilowania blachodachówki w poprzek oraz wzdłuż arkusza. Zadanie to można ułatwić sobie przez zamocowanie przy okapie prostej deski, na której układa się kilka arkuszy, ale ich nie przykręca. Dzięki takiemu rozwiązaniu istnieje opcja ewentualnej zmiany kąta ich ułożenia. Najczęściej jednym arkuszem blachodachówki pokrywa się około 6 m2 dachu, dlatego jeżeli praca ma być szybka, to na dużych częściach prostych połaci należy układać długie arkusze. 

Montowanie blachodachówki modułowej

Prawidłowy montaż blachodachówki modułowej wymaga wcześniejszego wykonania obróbki pasa rynnowego, wiatrownicy, a także obróbki szczytowej. Na początku prac montuje się pasy nadrynnowe, a także obrabia krawędzie boczne dachu. Bardzo istotne jest, aby okap miał na tyle dużą szerokość, aby umożliwić zamontowanie listwy startowej, która ma mniej więcej 250 mm. Listwa powinna zostać przymocowana w ten sposób, aby tworzyć idealną linię prostą. 

Podczas montowania blachodachówki należy pilnować, aby jeden panel startowy przypadał na każdy moduł. Panel ten należy zaczepić o górną krawędź kolejnego pasa, natomiast na jego całej długości powinno zaznaczyć się odległość od krawędzi obróbki. Służą do tego wkręty do deski okapowej. Dopiero na tak przygotowanym podłożu można rozpocząć układanie paneli (pamiętając zawsze o mocnym docisku do listwy startowej). 

Pamiętaj, że wybór tego, czy pokryjesz swój dach arkuszami blachodachówki czy blachodachówką modułową zależy przede wszystkim od Ciebie. Zobacz przykładowe blachodachówki na stronie https://pokrycia.pl/