Czym jest akwarystyka naturalna?

Akwarystyka to pasja niejednego z nas. Piękne, duże akwarium, pełne ślicznych rybek większych czy mniejszych, roślin, ozdób, to wszystko wciąż przyciąga wielu ludzi. Wiele osób bardziej lubi obserwować swoje rybki w akwarium niż oglądać telewizor. To również wspaniały sposób na naukę odpowiedzialności za żywe stworzenie dla dzieci.

Istnieje wiele odmian akwarystyki

W zależności od tego, jakie warunki stworzymy w akwarium oraz jakiej wielkości będzie zbiornik, warunki w środku będą przypominały jakiś konkretny ekosystem. W zależności od tego, jakie chcemy hodować rybki czy uprawiać wodne roślinki, będziemy musieli przemyśleć, co jest im potrzebne do życia.
Oprócz tego każdy z nas chce, żeby akwarium było piękne i stanowiło ozdobę naszego mieszkania. Wbrew pozorom, aranżacja akwarium tak by przyciągało oko i wyglądało niebanalnie, wcale nie jest taka łatwa. i tu z pomocą przychodzi nam pojęcie takie jak akwarystyka naturalna.

Co to jest akwarystyka naturalna?

Akwarystyka naturalna to trend aranżacji akwariów, w którym dąży się do jak najbardziej naturalnego efektu wyglądu wnętrza. Wbrew pozorom wcale nie jest to takie proste; łatwo przesadzić w jedną czy drugą stronę i zepsuć cały efekt. Aby nasze akwarium wpisywało się w nurt, jakim jest akwarystyka naturalna, warto kierować się kilkoma zasadami.

Po pierwsze, zero sztucznych dodatków. Sztuczne, kolorowe kamyczki, sztuczne rośliny, dziwne zameczki albo co gorsza, plastikowe dodatki – to wszystko odpada. Akwarystyka naturalna zakłada, że twoje akwarium ma jak najbardziej przypominać środowisko naturalne. Dodatkami w takim akwarium mogą być naturalne kamienie, żywe rośliny, piasek, specjalna gleba dla roślin, drewno.

Po drugie – minimalizm. Zbyt dużo gatunków roślin nie tylko źle działa na siebie i przez to mogą zniszczeć – wyglądają też kiczowato. Warto postawić na kilka gatunków, które będą ze sobą współgrały i które nie zagłuszą wnętrza. Oczywiście rośliny zazwyczaj trzeba regularnie przycinać. Niektóre style, jakie ma akwarystyka naturalna zakładają na przykład obecność jednego gatunku rośliny i aranżację kamieni. Wygląda to bardzo estetycznie i minimalistycznie. Inne style mają sprawić, że akwarium będzie upodobnione do lasu – obecność korzeni czy drzew porośniętych wodną trawą jest tutaj nieodzowna. To też korzystne środowisko naturalne dla wielu gatunków ryb, które lubią się chować.
Akwarystyka naturalna to odpowiedź dla każdego, kto nie tylko lubi hodowlę rybek, ale zależy mu również na estetycznym wyglądzie i ozdobie dla domu.