Odwodnienia liniowe pomagają deszczówce spływać korytarzami do wyznaczonego miejsca. Dzięki nim nie tworzą się kałuże, błoto, Unikamy zalewania wodą danego obszaru. Najczęściej montuje się je przy wejściu do domu, garażu, tam gdzie jest powierzchnia jest płaska.
Koryta i rury zamontowane w systemie prowadzą nadmiar wody wprost do kanalizacji, pojemników na wodę zamontowanych specjalnie do wykorzystania jej na przykład do podlewania ogródka lub wprost na naszą działkę.
Koryta produkuje się z betonu lub tworzyw sztucznych takich jak polietylen lub polipropylen.Wykonane z betonu są ciężkie i bardzo trwałe, odporne na czynniki środowiskowe jak i środki chemiczne.
Koryta z tworzyw sztucznych są równie trwałe ale lekkie i
odporne na korozję. Dzięki temu zostają najczęściej wybierane przez klientów. Materiał do ich produkcji pochodzi z recyklingu czyli dodatkowym atutem ich jest aspekt ekologiczny.
Korytka przykryte są tak zwanymi rusztami, chronią system odwadniania przed większymi zanieczyszczeniami aby nie zapchały naszego systemu co uniemożliwi odpływ wody. Takimi problemami stają się najczęściej kamienie, liście. Kratki są widoczne dlatego producenci starają się aby wyglądały one estetycznie i ładnie dlatego wykonują je najczęściej ze stali nierdzewnej, mosiądzu lub tworzywa.
System montowany jest za pomocą śrub lub zatrzasków, aby w razie jakiegoś problemu można je było zdemontować. Góra – czyli ruszt naszego systemu – powinna znajdować się około 4 milimetrów poniżej terenu aby woda mogła łatwo i swobodnie spływać.
Systemy odwodnień zwykle daje się łatwo oczyścić – przynajmniej powinno – nigdy nie wiadomo czy przypadkiem coś w środku systemu nie zapcha się.
Zamontowanie systemu nie jest trudne i można je wykonać samemu, najlepiej jeszcze przed ułożeniem na przykład kostki brukowej lub betonu. Ceny odwodnień liniowych są różne, w zależności od długości, rodzaju. Jednak należy pamiętać, że są one niezbędne dla bezpieczeństwa naszego domu i nas samych. Dlatego nie powinniśmy oszczędzać na ich montażu.