Przenośnik taśmowy nie tylko w superkmarkecie – poznaj ich zastosowanie!

Czy wiesz, że wiele czynności trwałaby o wiele dłużej, gdyby nie przenośniki taśmowe? Niestety urządzenie to jest tak niedoceniane, że niewielu zdaje sobie sprawę z jego znaczenia. Większość ludzi kojarzy je wyłącznie z supermarketów – kilkumetrowej taśmy, na którą wykładane są zakupy. Ciężko może w to uwierzyć, jednak w wielu dziedzinach wykorzystywane są przenośniki mierzące nawet parę setek metrów! Czym dokładnie są i jakie zadania wykonują? Poniżej dowiesz się więcej na ten temat.

Do czego służą taśmy transporterowe?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, wystarczy przeanalizować nazwę produktu, którego dotyczy ten artykuł. Mianowicie istnieją dwie zamienne nazw: taśmy transportowe oraz taśmy przenośnikowe. Zadaniem taśmy jest więc przemieszczenie lub przetransportowanie danego ładunku.

Zalety przenośników taśmowych

Na samym początku warto wspomnieć o jakości wykonania urządzeń. Jest to najważniejsza kwestia, która odgrywa kluczową rolę w późniejszej eksploatacji. Czym kierować się przy wyborze przenośnika? Przede wszystkim warto postawić na sprawdzonego producenta – Wikoma to jeden z nich, którego możemy polecić. Wracając do tematu, spójrzmy, jak kształtują się zalety transportu za pomocą przenośników.

  1. Ekonomia – to sztandarowa zaleta tego środka transportu. W końcu nie musimy zatrudniać firm do transportu naszych produktów z punktu A do punktu B.
  2. Ciągłość biznesowa – zaletą tych taśm jest to, że mogą pracować prawie 24 godziny na dobę.
  3. Niska awaryjność – sam przenośnik taśmowy rzadko zawodzi. Najczęstszym powodem ich wymiany jest zużycie wynikające z czasu lub częstotliwości użytkowania.
  4. Brak wpływu warunków pogodowych i atmosferycznych na jakość procesu transportowego.

Gdzie używane są taśmy przenośnikowe?

Największą popularnością, jeśli chodzi o zastosowanie przenośników taśmowych, cieszą się wszelkiego rodzaju oczyszczalnie ścieków. W sortowniach znajdziemy różnorodne przenośniki taśmowe, od krótkich, gładkich, przesuwnych, z progami, po długie i szerokie. Co więcej, możemy je spotkać m.in. w:

  • żwirowniach, wyrobiskach czy odkrywkach surowców mineralnych,
  • cementowniach, elektrowniach i hutach,
  • centrach logistycznych,
  • sortowniach śmieci,
  • zakładach drzewnych, spożywczych i celulozowych.

Jak widzisz przenośnik taśmowy to urządzenie, bez którego nie funkcjonowałoby wiele miejsc. Pamiętaj, że przy jego zakupie liczy się jakość zastosowanych materiałów. Warto postawić na sprawdzonego producenta, który za pomocą swojego doświadczenia daje nam gwarancję jakości i bezpieczeństwa urządzenia.