Jesienne porządki w ogrodzie

Jesienne porządki w ogrodzie to konieczność, jeśli chcemy wiosną mieć mniej pracy. Ogród to piękna rzecz, ale trzeba też bardzo wyraźnie w tym miejscu podkreślić, że to jednocześnie spore wyzwanie. Zresztą, wszystko wymaga pracy, bo nic nie zrobi się samo. Żeby mieć piękny ogród, musimy praktycznie przez cały rok dokładać wszelkich starań. No, można też oczywiście zatrudnić do takich zadań ogrodników, ale to kosztuje. Poza tym dodajmy, że w ten sposób pozbawiamy się satysfakcji z wykonanej pracy.

Każdy jednak zrobi, jak zechce, a my nie będziemy nikomu w niniejszym artykule niczego narzucać. Są bowiem osoby, które uwielbiają pracę w ogrodzie i nie wyobrażają sobie, żeby tego nie robiły. Ale jednocześnie są i tacy, którzy wolą takich atrakcji unikać, bo zwyczajnie nie znajdują w ogrodowych zmaganiach żadnej przyjemności. Wolą inne zajęcia.


Wróćmy jednak do zasadniczego tematu niniejszego artykułu, bo mamy w nim omówić jesienne porządki w ogrodzie. Zatem do rzeczy. Za takie prace trzeba się zabrać w odpowiednim czasie, kiedy jeszcze jest w miarę ciepło. Nie przeziębimy się i do tego jeszcze będzie się nam przyjemniej pracowało. Jesienią musimy przede wszystkim wykopać cebulki mieczyków, bo w naszym klimacie te kwiaty nie przezimują. Tak samo musimy postąpić z daliami i kannami. Część roślin musimy natomiast zabezpieczyć na zimę. I tak np. konieczne jest okrycie różanych krzewów, żeby nie przemarzły. Róże z reguły dobrze znoszą mrozy, ale kiedy te są zbyt silne i do tego jeszcze długotrwałe, dadzą radę i odpornym u nas różom.

W naszych ogrodach mamy też coraz więcej roślin, które pochodzą z innych szerokości geograficznych i w związku z tym w jednym roku one przetrwają, a w innym już nie. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, jaka zima nam się trafi. Musimy więc wziąć ten aspekt po uwagę, żeby nie pozbyć się niektórych roślin.


Jesienne porządki w ogrodzie to także usuwanie uschniętych części bylin czy też w ogóle wyrywanie roślin jednorocznych, które zakończyły wegetację. To też wygrabianie liści, których wszędzie jest jesienią przecież pełno. W ogrodzie zawsze jest co robić, a jesienią szczególnie.