Efektywne i ekologiczne systemy nawadniania trawników

Zadbany i zielony trawnik jest podstawą dla pięknego ogrodu. Trawnik to bowiem tło na którym buduje się pozostałe elementy ogrodu, czyli różnego rodzaju krzewy i kwiaty. Bez zadbanego trawnika całość prezentuje się niezwykle mizernie. Dlatego tez niezbędne jest aby starannie pielęgnować trawnik przez cały okres wegetacyjny.


Podstawą pielęgnacji trawników jest dbanie o ich nawodnienie. To właśnie niedobór wody bardzo często powoduje, że trawnik zaczyna żółknąć i obumierać. Tym samym zamiast być ozdobą ogrodu, staje się powodem dla którego cały ogród wygląda na zaniedbany. Jednakże bezmyślne polewanie trawników wodą nie zawsze jest najlepszym sposobem na to, aby zapewnić odpowiednie nawodnienie. Woda spływa wtedy to głębszych warstw gleby, do których korzonki trawy nie mogą dosięgnąć. Jest to zatem rozwiązanie bardzo nieekologiczne i powoduje niepotrzebne tracenie dużych objętości wody.


Na szczęście istnieją efektywne i ekologiczne systemy nawadniania trawników. Do najbardziej popularnych na pewno należy zaliczyć zraszacze. Są one powszechnie używane do nawadniania zieleni miejskiej, a także powierzchni w większych parkach i prywatnych ogrodach. W zależności od tego jakiego typu zraszacz jest wybrany, może on pomóc w wydajnym nawadnianiu zarówno bardzo dużych trawników, jak i niewielkich ogrodów. Szeroka oferta na rynku sprawia, że każdy bez problemu znajdzie zraszacz, który będzie spełniał wszystkie wymagania.


Jeżeli zaś chodzi o inne efektywne i ekologiczne systemy nawadniania trawników, to wiele z nich opiera się na zbieraniu wody deszczowej. Dzięki temu nie marnuje się niepotrzebnie wody pitnej. Pozwala to też uniknąć wysokich rachunków za wodę. Wiele firm oferuje efektywne systemy nawadniania przy wykorzystaniu wody deszczowej. Choć ich koszt może być znaczący to w ostatecznym rozrachunku, jest to inwestycja godna wydanych pieniędzy. Zatem każdy kto pragnie zadbać o swój trawnik i jednocześnie dbać o środowisko, na pewno powinien zastanowić się nad tym rozwiązaniem.