Czym jest akwarystyka roślinna?

Akwarystyka to wciąż zajmująca pasja wielu ludzi. Od lat znajdują się pasjonaci, którzy wiele pieniędzy i wolnego czasu przeznaczają na cały sprzęt, rośliny, zwierzęta wodne i zajmowanie się swoim akwarium. Nawet teraz w dobie technologii wciąż na świecie nie słabnie zainteresowanie akwarystyką, wręcz przeciwnie – nowoczesne technologie nierzadko pomagają akwarystom w utrzymaniu ich dobytku w dobrym stanie przy coraz mniejszym nakładzie czasu włożonego do zajmowania się akwarium.

Wybór akwarystyki

Istnieje wiele odmian akwarystyki. W zależności od tego, jaki ekosystem chcemy stworzyć w naszym akwarium, taką akwarystykę będziemy uprawiać. Na przykład jedną z najpiękniejszych, ale też najtrudniejszych w utrzymaniu jest akwarystyka morska. Zajmuje się, jak sama nazwa wskazuje, stworzeniem ekosystemu zbliżonego do morskiego. Akwarystyka morska jest niezwykle trudna – przede wszystkim wiąże się z ogromnymi wręcz kosztami utrzymania – akwarium musi tu być ogromne, sprzęt wydajny, lampy i grzałki mocne (należy mocno nagrzewać wodę), a już same gatunki fauny i flory morskiej kosztują niemało i są drogie w utrzymaniu. Do tego dochodzą koszty za wodę i nakłady czasu i wysiłku, by utrzymać jej odpowiednie zasolenie. Niemniej, na świecie wciąż jest wiele osób, które takie akwaria prowadzą, a ich dzieła wprost zapierają dech w piersiach swoją wspaniałością.

Mało popularna akwarystyka

Prostsza, acz dość mało popularna, jest akwarystyka roślinna. Również, jak sama nazwa wskazuje, akwarystyka roślinna to przede wszystkim inwestowanie swojego czasu w stworzenie ekosystemu bazującego na wodnych roślinach. Wbrew pozorom może to również być bardzo fascynujące zajęcie. Akwarystyka roślinna zazwyczaj zakłada, że rośliny nie potrzebują wiele, aby dobrze funkcjonować w akwarium. Odpowiednie oświetlenie, a także dobrze dobrane podłoże sprawia, że można stworzyć warunki niewymagające specjalnego zachodu – nie trzeba filtrów ani innych dodatków. Nawet jeżeli zechcemy poszerzyć życie w naszym akwarium o rybki czy inne wodne stworzenia, rośliny napowietrzają wodę na tyle dobrze, że zazwyczaj nie potrzeba dodatkowych filtrów. Akwarystyka roślinna może być w swojej istocie równie fascynująca, jak tradycyjna akwarystyka bazująca na wodnych zwierzętach. Pięknie jest patrzeć, jak w akwarium, pod wodą, wyrasta nam mały ogród, wyglądający jak nie z tej ziemi. Przy odrobinie zmysłu estetycznego i nakładu czasu, możemy stworzyć coś naprawdę wspaniale wyglądającego i będącego przepiękną ozdobą dla naszego domu. Akwarystyka roślinna wbrew pozorom może być bardzo zajmującym hobby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *