Dlaczego warto posiadać markizę tarasową?

Gdy zima chyli się ku końcowi i już wyglądamy lata, nie możemy doczekać się tych chwil spędzonych na własnym tarasie. Pragniemy jak najlepiej wykorzystywać czas i móc komfortowo wypoczywać. Jak zatem stworzyć dla siebie taki idealny kącik? I jak w tym przyda się markiza boczna?

Czym jest markiza?

Markizy to obecnie najpopularniejszy sposób na osłonięcie tarasu przed wiatrem czy opadami i słońcem. Często można je spotkać w przypadku sklepów czy kawiarni, ale nierzadko widzimy je także w przypadku mieszkań. Pozwalają na niczym nienaruszony odpoczynek na świeżym powietrzu.

Kiedy przydaje się markiza boczna?

Ciekawym rozwiązaniem, poza klasyczną markizą, jest markiza boczna na taras. Jest to dodatkowa osłona, która chroni przede wszystkim przed słońcem podczas wschód i zachodów oraz przed wiatrem. Pozwala także osłonić się przed spojrzeniami przechodniów oraz sąsiadów. Posiada odpowiednią konstrukcję, którą można łatwo zamontować, i przeważnie sięga do 4m długości.

Dlaczego przydaje się markiza?

Markizy przydają się z wielu powodów, jak choćby:

  • Chronią przed słońcem – szczególnie jest to odczuwalne podczas wysokich temperatur. Nie pozwala to bowiem na przegrzanie się tarasu.
  • Jest odporna na pleśń, rozdarcia czy wodę – dzięki temu nawet podczas deszczu można przesiadywać na swoim tarasie
  • Pełni funkcję dekoracyjną – właśnie markiza boczna na taras może stać się doskonałym uzupełnieniem przestrzeni.
  • Zapewnia prywatność – koniec z ciekawskimi spojrzeniami.

Rodzaje markiz

Na chwilę obecną można korzystać z trzech głównych rodzajów markiz. Najczęściej wybiera się kasetowe, które posiadają specjalną kasetę służącą do chowania całej konstrukcji. Dzięki temu nie musimy obawiać się o zniszczenie markizy. Jest to jednak najdroższe rozwiązanie.

Markiza pół-kasetowa posiada specjalny daszek, który pozwala na częściową ochronę. A markiza bez kasety (markiza otwarta) to najtańsze rozwiązanie. Nie mamy wtedy możliwości chowania jej. Dlatego konieczne jest zdemontowanie jej, gdy skończy się sezon.

Markizy ręczne czy automatyczne

Dodatkowo możemy wybierać spośród ręcznych i automatycznych rozwiązań. Ręczne jest oczywiście tańsze, ale podczas rozwijania markizy konieczny jest czas i siła. Elektryczne są droższe, ale pozwalają na wygodniejsze korzystanie z markizy. Poza tym niektóre modele posiadają czujniki, dzięki którym konstrukcja może sama się zwinąć, gdy pogoda się pogorszy. Warto jednak wybierać model odpowiedni dla nas samych. Najlepiej też zasięgnąć przy tym rady ekspertów w tej dziedzinie.