Zasady prawidłowego podlewania trawnika

Chcąc cieszyć się piękną i zieloną murawą, należy zastosować się do kilku zasad właściwego nawadniania trawnika. Ile potrzeba litrów wody na metr kwadratowy, o jakiej porze podlewać trawnik i co jest lepsze: zraszacz czy wąż ogrodowy?

Ile wody na każdy m2 trawnika?

Nawadnianie trawnika jest uzależnione od rodzaju gleby, czynników atmosferycznych, stopnia nasłonecznienia murawy oraz pory roku. W przypadku gruntu przepuszczalnego przyjęto założenie, że optymalną ilością wody jest około 5 litrów na metr kwadratowy. W gruncie nieprzepuszczalnym ta wartość wynosi 3 litry na metr kwadratowy. 

Zarówno profesjonalni ogrodnicy, jak i amatorzy oraz pasjonaci zielonej murawy wiedzą, że lepiej podlewać trawę obficiej, w odstępstwie kilku dni, niż codziennie po trochu. Trawa, którą podlewa się rzadziej, ale dłużej, rozbudowuje swój system korzeniowy. Murawa, która jest nawadniana częściej i mniej obficie, gromadzi wilgoć tylko na wierzchniej warstwie. Z kolei taka powierzchnia jest bardziej wrażliwa na upał i przesuszenie. Rzadkie, ale obfite nawadnianie trawnika jest nie tylko skuteczne, ale również bardziej ekonomiczne – szczególnie w okresie letnim. 

O porach roku od późnej wiosny do końca lata podlewa się trawnik co 2-3 dni. Młode trawniki, w pierwszym roku uprawy, powinny być z kolei podlewane częściej, ale mniejszą ilością wody, dopóki nie rozbudowały jeszcze swojego systemu korzeniowego. Z drugiej strony należy uważać na to, żeby nie doprowadzić do zalania trawnika, ponieważ trawa zacznie gnić. Niewielki niedobór wody jest mniej szkodliwy dla trawy niż długotrwała wilgoć i zalegająca woda. 

Nawadnianie trawnika zraszaczem lub wężem ogrodowym

Mniejsze trawniki można z powodzeniem podlewać ręcznie wężem ogrodowym. Przy większej powierzchni przydatne okazują się rozbudowane systemy nawadniania trawnika. Najważniejsze, by strumień z węża lub zraszacza był rozkładany równomiernie i rozłożyście. 

Kiedy podlewać trawnik: rano czy wieczorem?

Ilość potrzebnej wody i częstotliwość nawadniania trawnika  zależy od warunków pogodowych. Nie należy podlewać roślin w południe, ponieważ wysoka temperatura i działanie słońca mogą sprawiać, że woda szybko odparowuje z gleby. Dodatkowo krople wody w połączeniu z mocnym słońcem powodują oparzenia delikatnych źdźbeł. Trawnik można podlewać wieczorem, jednak warto zwrócić uwagę na to, że wilgotna trawa może być narażona na występowanie chorób grzybowych. Najlepszym czasem na podlewanie trawnika jest poranek. Wówczas woda przenika do głębszych warstw gleby, a jej nadmiar odparowuje w późniejszych godzinach dnia. 

Zasady nawadniania trawnika w pigułce:

  • Równomierny niewielki strumień
  • Systematyczność
  • Sprawdzanie w trakcie podlewania stanu wilgotności gleby
  • Rzadkie, ale obfite podlewanie

Intensywne i długie podlewanie trawnika sprawia, że woda przenika do głębszych warstw ziemi. W ten sposób można rozbudować system korzeniowy, który średnio sięga około 10-15 cm. Stosując się do kilku powyższych prostych porad, można zaoszczędzić czas i pieniądze, ciesząc się jednocześnie piękną zieloną murawą. Z kolei nieprawidłowe nawadnianie trawnika może prowadzić do zaburzenia gospodarki wodnej całego ogrodu.