Rośliny jesienią – rabaty ogrodowe

Jesień to pora, kiedy musimy wykonać określone prace w ogrodzie, bo w przeciwnym wypadku wiosną może się okazać, że niektórych kwiatów po prostu nie będzie. Niestety nasz klimat ma to do siebie, że sporo roślin nie przezimuje i dlatego też konieczne jest wykopanie ich i zabezpieczenie w piwnicy. Zatem rabaty ogrodowe z roślinami na jesień zupełnie zmieniają swój wygląd, bo tak musi być w naszych warunkach geograficznych. Wykopujemy zatem cebulki mieczyków, bulwy dalii oraz kanny. Zresztą. dalie już po pierwszych przymrozkach dają znać, że ich żywotność w danym sezonie dobiegł końca, bo ich kwiaty i łodygi po prostu padły. Tym sposobem rabaty ogrodowe z roślinami na jesień zupełnie pustoszeją i stają się smutne.


A co z innymi roślinami w ogrodzie? Róże oczywiście zostają, ale koniecznie trzeba je zabezpieczyć przed mrozami. Okrywamy je zatem liśćmi i gałązkami np. świerku czy sosny. Róże znoszą dość dobrze niskie temperatury, ale czasami długotrwałe i duże mrozy dają im radę, niestety. Przyroda rządzi się przecież swoimi prawami, a z naturą jeszcze nikt nie wygrał. Człowiekowi tylko wydaje się, że okiełznał ją. Nie chcemy tutaj nikogo straszyć, ale przyjdzie czas, kiedy przyroda upomni się o swoje.


Wróćmy jednak do zasadniczego tematu niniejszego artykułu, bo nieco odeszliśmy od meritum. Zatem do rzeczy, żeby niepotrzebnie nie przedłużać. Dobrze jest uporządkować ogród na zimę, bo wiosną będzie zdecydowanie mniej pracy. Warto zatem jeszcze wykorzystać ciepłe jesienne dni na pracę w ogrodzie. Ogród to taka nasza wizytówka i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Są osoby, które uwielbiają wszelkie działania w swoich ogrodach. Nieustannie coś przesadzają, przenoszą, podcinają, modelują, podsypują nawozami.

No cóż, nie da się roślin zostawić samych sobie, bo nic dobrego z tego nie wyniknie. Co najwyżej zyskamy jakąś tylko namiastkę ogrodu angielskiego, ale chyba nie o to nam chodzi. Ale są też osoby, które opiekę nad ogrodem zlecają profesjonalistom. Można i tak. Czemu nie?