Osłona na karnisz – jak ją wykonać?

Karnisz we wnętrzu można zasłonić za pomocą odpowiedniej osłony. W jaki sposób można ją wykonać?

Maskownica czy osłona na karnisz umożliwia jego zasłonięcie i dzięki temu powoduje, że karnisz nie jest widoczny. Dodatkowo może również spełniać inne funkcje, na przykład posłużyć do zamontowania oświetlenia taśmowego LED. Jakie rodzaje osłon na karnisze są obecnie dostępne w sprzedaży?

Osłony na karnisz z tworzyw – wygodne w montażu i funkcjonalne

Najczęściej kupowana osłona na karnisz wykonana jest z tworzywa sztucznego. Zastosowanie twardego, wytrzymałego tworzywa powoduje, że można szybko i łatwo zamaskować karnisz. Tego typu listwy są również lekkie, co ułatwia ich zamontowanie i zapewnia wieloletnią trwałość.

Tego typu listwy bardzo często oferowane są także z opcją dokupienia oświetlenia LED, dzięki czemu można stworzyć atrakcyjny komplet przyciągający uwagę swoim luksusowym wyglądem.

Osłony styropianowe i styrodurowe na karnisz – lekkie rozwiązanie

Do wykonania osłon na karnisze stosowane są także materiały jak styropian i styrodur XPS. Są one bardzo lekkie, dlatego doskonale nadają się do zastosowania tam, gdzie nie można wieszać ciężkich maskownic.

Dla estetycznego efektu najlepiej wybrać listę XPS, ponieważ ma ona jednolitą strukturę i jest trwalsza od styropianu.

Osłona drewniana na karnisz – do tradycyjnych i rustykalnych wnętrz

Do wnętrz o tradycyjnym wyglądzie doskonale może sprawdzić się drewniana osłona na karnisz. Najczęściej wykonuje się ją z deski drewnianej, która może być również pomalowana na różne kolory, by dopasować ją do wnętrza.

Atutem osłon drewnianych jest ich naturalny wygląd, który pasuje do wielu aranżacji. Minusem jest natomiast spory ciężar, co może powodować problemy montażowe.

Karnisz z osłoną w jednym – prosty i szybki montaż

W sprzedaży można znaleźć też produkty dwa w jednym, czyli osłona na karnisz wraz z karniszem. 

Wtedy karnisz jest bezpośrednio przymocowany do osłony, dzięki czemu wystarczy zamontować tylko jeden element, aby korzystać zamaskowanego karnisza.